Ludzie chorzy na wędkarstwo to my, stanowimy jedną uzależnioną rodzinę...

Skontaktuj się z nami

Tą stronę chciałbym dedykować wszystkim wędkarzom, ale również ludziom, którzy kochają naszą przyrodę. Są zafascynowani tym co nas otacza i dbają o to piękno.

                    -Nie toleruje wędkarzy łowiących tylko dla mięsa-

Często każdy z nas zadawał sobie pytanie "dlaczego właśnie wędkarstwo" ? Ja również wielokrotnie się nad tym zastanawiałem i szczerze mówiąc do dziś nie udzieliłem sobie jednoznacznej odpowiedzi. Próbowałem je porównywać z innymi również kręcącymi mnie rozrywkami, choćby sportem, czy turystyką, jednak wędkarstwo jest hobby ponad czasowym. Tu nie liczy się lat i nie wymagana jest ponadprzeciętna sprawność fizyczna, konieczna jest natomiast niczym nie ograniczona miłość do wody i wszystkiego co się z nią wiąże. Dla tych, którzy naprawdę zrozumieli sens wędkarstwa, nieważne są ryby, choć każdy marzy o rekordowych holach. Ważne jest samo bycie wędkarzem, możliwość czerpania niezmąconej radości z samego wędkowania...

                 

     ŻYCZĘ MIŁEJ LEKTURY!!!

         

 

                       O MNIE!!!Moim hobby zaraziłem się dzięki mojemu dziadkowi i to już jako dzieciak. Nie licząc kilku krótkich przerw, nazbierało się tego już jakby nie liczył ponad 40 lat. Zaczynałem w tamtych czasach jak większość od leszczynowego patyka ze spławikiem i stopniowo poznawałem wszystkie metody wędkowania, wzbogacając swoje wędkarstwo o nowe techniki i podpierając je coraz to nowszym sprzętem. Obecnie prawie cały sezon uganiam się ze spinningiem i on tak naprawdę zdominował moje wędkarstwo. Uwielbiam ciszę nad wodą, dlatego szukam nad rzeką miejsc zapomnianych przez ludzi i choć nie jestem odludkiem, to towarzystwo pięknej przyrody, jak i spotykanych tam zwierzaków, starcza mi zupełnie...

   

       DLACZEGO TAKA STRONA???
Chęć nawiązania nowych kontaktów, utrzymanie już istniejących i próba zarażenia jak największej grupy ludzi, tym jakże pięknym, i niepowtarzalnym hobby. Jeżeli chociaż kilka osób dotychczas nie wędkujących, po odwiedzeniu tej strony spróbuje swoich sił nad wodą, z wędką w ręku, to ta strona spełni swoje zadanie. Nam przybędzie wędkujących koleżanek i kolegów i o to przecież chodzi !!!

Na tej stronie chcę się z wami dzielić ciekawostkami z moich wypraw wędkarskich. Znajdziecie tu interesujące opowiadania, zdjęcia z wypraw, jak i całą gamę fachowych porad, dotyczących mojego hobby. Goście mogą tu zamieszczać swoje opinie, podpowiadać ciekawe rozwiązania, a w niedalekiej przyszłości, wraz ze mną rozwijać tą stronę. Strona jest w budowie, dlatego wszelkie rady będą mile widziane.

  

                  ZACHODNIOPOMORSKIE
 

 

 

Województwo Zachodniopomorskie jest jednym z 16 województw i leży w północno- zachdniej części kraju. Graniczy od północy z wewnętrznymi wodami morskimi, czyli z Zalewem Szczecińskim, oraz akwenami wokół cieśnin Dzwiny i Świny, które stanowią część morza Bałtyckiego. Na zachodzie graniczy z Niemcami. Na wschodzie i południowym wschodzie granice wyznaczają województwa Pomorskie i Wielkopolskie, natomiast na południu województwo Lubuskie. Powstało w skutek połączenia województwa szczecińskiego i koszalińskiego, jak i części województw gorzowskiego, piskiego i słupskiego.

 

 

Jego powierzchnia to 22 892,48 km co plasuje je na piątym miejscu wśród województw, a obszar zamieszkiwany jest przez około 1 693 284 osoby. Umiarkowany klimat o znacznej wilgotności powietrza jest zasługą bliskości morza, zasobności wodnej jak i dużej ilość lasów. Przeważają tu wiatry zachodnie i północno-zachodnie. 20% powierzchni stanowią krajowe obszary chronione, a zaliczają się do nich parki narodowe i parki krajobrazowe, oraz 84 rezerwaty przyrody. Tyle ogólnie o województwie, jednak ja chciałbym się skupić na powiecie szczecińskim i na jego bogatych zasobach przyrodniczych.

 

 

Na wstępie kilka słów o samym mieście i jego historii.

 

Szczecin (niemiecki Stettin) jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego. Jest również jednym z największych i najstarszych miast w Polsce. Liczy 406,5 tyś. mieszkańców i charakteryzuje się się m. in.gospodarka morską (port morski, stocznia - niestety już upadła) Szczecin otoczony jest trzema puszczami, puszczą Wkrzańską, Bukową i Goleniowską. Przez miasto przepływa rzeka Odra, a jej kanał boczny to Regalica, która bezpośrednio wpada do jeziora Dąbie, obie rzeki łączy obie Parnica, oraz wiele mniejszych rzek. Napływające tu powietrze polarnomorskie tworzy klimat wilgotny z dużymi zachmurzeniami i znaczną ilością opadów atmosferycznych, natomiast zimy są dość ciepłe i najczęściej w otoczeniu pochmurnego nieba. Średnia prędkość wiatru oscyluje w granicach 3,3 m/sek., przy czy dominują wiatry zachodnie i południowo -zachodnie, a średnia wilgotność waha się między 72% a 88%, a srednia temperatura to 8 do 8,4*C

 

 

Do najciekawszych zabytków Szczecina z pewnością można zaliczyć Wały Chrobrego, gdzie znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, jak i Baszta Siedmiu Płaszczy. Swoją niezaprzeczalną historie ma również Brama Portowa, Muzeum Morskie, jak i sama Akademia Morska. W mieście występują duże skupiska zieleni, tworzących niebagatelne płuca miasta a ich powierzchnia zajmuje ogólnie 2780 ha. Dużą częsć tych terenów zajmują parki i do najbardziej ulubionych, jak i najczęściej odwiedzanych należą z pewnością Park Kasprowicza, Park Żeromskiego, jak również Ogród Dendrologiczny. Na prawobrzeżu zaś Puszcza bukowa i przepiękne Jezioro Szmaragdowe. Kolejnymi jeziorami położonymi w Szczecinie są Jezioro Dąbie do którego wpływa również rzeka Płonia. Jezioro Głębokie położone na terenie Puszczy Wchańskiej (Park Leśny Głębokie). następnym jest Jezioro zaporowe Rusałka położone w Parku Kasprowicza. Znajduje się w okolicy jeszcze wiele mniejszych jezior i stawków, jednak to już postaram się dokładniej opisać w łowiskach.

 

 

Jednak największym zbiornikiem wodnym jest sam Zalew Szczeciński, który jest podzielony granicą polsko - niemiecką, jego wymiary to długość 55 km. szerokość 22 km. a łączna powierzchnia to aż 666,5 do 687 km kwadratowych (według różnych publikacji). Jest najbardziej wysuniętą na południe zatoką Morza Bałtyckiego i połączony z morzem przez trzy cieśniny. Średnia głębokość zalewu to 3,8 m - największa 8,5 m., natomiast głębokość sztucznego toru wodnego Szczecin - Świnoujście to już 10,5 m.

 

 

To tyle co do ogólnego opisu województwa, jak i samego miasta Szczecina, resztę informacji interesujących szczególnie wędkarzy znajdziecie w innych działach, w szczególności w opisach poszczególnych łowisk. Dodam tylko że Szczecin jest miastem bardzo gościnnym, posiadającym bogatą bazę noclegowo - turystyczną, a tym w najbliższych granicach znajduje się wiele ciekawych, dobrze zarybionych jezior, które dysponują własną bazą noclegową , w postaci ośrodków kempingowych, jak i gospodarstw agroturystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wędkarze będą mogli przebierać w doborze interesujących ich łowisk.


             Zapraszam serdecznie !!!                  jurcys (Jurek Borus)

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką