JEZIORO DĄBIE (ZACHODNIOPOMORSKIE)

2011-05-11 13:11

 


Jezior Dąbie jest jeziorem deltowym, pochodzenia polodowcowego, jest to była zatoka Zalewu Szczecinskiego, która została odcięta deltą Iny i położone jest w Dolinie Dolnej Odry. Do roku 1945 (nimieckie "Dammscher See) przemianowene początkowo na jezioro "Dąb", a od 1949 roku wprowadzono urzędową nazwe "Jezioro Dąbie" i ta nazwa obowiązuje do dzisiaj. Jezjoro położone całkowicie w granicach administracyjnych Szcecina.

 

 


 

 

 

Współrzędne: 53°27'49″N 14°40'29″E
Powierzchnia 56 km²
Wymiary 15 × 7,5 km
Głębokość 3,5 x 8 m
Zasolenie 0‰

 

 


 

Podzielone jest na dwie części i stąd północne "Dąbie Wielkie" i południowe "Dąbie Małe" Nad brzegami jeziora położone są takie miejscowości jak szczecinskie osiedle Dąbie, oraz wsie Lubczyna i Czarne Łąki. Zasilają je takie rzeki jak Regalica, Płonia, Duńczyca i Święta, a wypływają z jeziora Iński Nurt, Czapina i Babina. Nad brzekami jeziora usytuowanych jest wiele ośrodków kempingowych, jak również przystanie żeglarskie. Kanał łączący główny nurt Odry z jeziorem spowodował powstanie wielu wysp, z których największymi są Dębina, Czarnołęka i wiele pomniejszych, a łączna ich powierzchnia to aż 1389 ha. Jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce i największym w województwie.

 

 


 

 

 

Prowadzona jest na nim gospodarka rybacka i obowiązuje tam karta z zezwoleniem sumoskim. Jezioro jest bogate w wiele gatunków ryb i tak występuje w nim sandacz, szczupak, węgorz, leszcz,okoń, jaź, płoć, ukleja,wzdręga.
Jezioro raczej nie dostępne z lądu, a w miejcach dostępnych znajdują się głęboko wchodzące w jezioro płycizny, to też dla pełnego komfortu wędkowania na nim niezbędny jest sprzęt pływający. Jeżeli chodzi o metody połowu jakie można tam stosować, to oczywiście spławik, grunt i spinning.

 

 


 

 

 

Zapraszam i życzę obfitych połowów i wymarzonych holi!!!
 

 

                                  jurcys (Jurek Borus)
  

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką