JEZIORO GŁĘBOKIE SZCZECIN

2011-05-11 13:11

 

Jezioro Głębokie (Puszcza Wkrzańska)
 

 

Współrzędne: 53°28'18.7″N 14°29'07.8″E

 

 

  

 

Jezioro Głębokie położone jest w granicach Szcecina w dolinie u podnóża Wzgórz Warszawskich, należących do Puszczy Wkrzańskiej, Parku Leśnego Głębokie. Niemiecka nazwa do 1945 roku to "Glambeck See". Jezioro jest zbiornikiem położonym w rynnie polodowcowej i nie posiadającym naturalnych dopływów, zasilane jedynie wodami podziemnymi i opadami atmosferycznymi, posiada jednak sztuczne połączenie z jeziorem Goplany, co w okresch sezonowego obniżenia poziomu wody pozwala na zasilanie go wodami Osówki. Drugim i ważniejszym jest możliwość zasilania jeziora wodami Małej Gunicy.

 

 

 


 

 

 

powierzchnia: 31,3 ha
długość: 1550 m
szerokość: 300 m
długość linii brzegowej: 3950 m
głębokość średnia: 2,4 X 5 m

 

 

 


 

 

 

Jezioro Głębokie jest bardzo arakcyjne pod względem rekreacyjnym, znajduje się w koło niego popularny szlak spacerowo - rowerowy, ktory wiedzie od południa w okolicy pętli tramwajowej, poprzez leśne parkingi (na których wytyczone są specialne miejsca do palenia ognisk) w kierunku na Wołoczkowo i brzegiem otacza jezioro, kończąc przy ul.Kąpielowej. Po drodzę spotkamy piękne dęby, które są pomnikami przyrody, a ich obwody docjhodzą do 300 cm. Od strony południowej jezioro jest zabudowane, reszte brzegów porastają lasy, więc jest to również wspaniałe miejsce dla grzybiarzy.

 

 

 


 

 

 

Jezioro jest zarządzane przez PZW i jest na nim prowadzonea gospodarka rybacka. Dojście do wielu miejsc w okolicach brzegu jest niemożliwe, gdyż w koło jęzioro jest bardzo mocno zalesione, jednak od zabudowanej wschodniej strony pobudowano wiele pomostów ułatwiających wędkowanie. W jeziorze występują takie gatunki ryb jak sandacz, szczupak, węgorz, karp, lesz , lin,okoń, płoć, ukleja. Można tu stosować tradycyjne metody połowu, czyli spławik, grunt i spinnig.

 

             

 

 

                             jurcys (Jurek Borus) 

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką