JEZIORO BARLINECKIE

2010-09-01 08:02Jezioro Barlineckie jest jeziorem przepływowym, położonym w zachodniej Polsce, na Pojezierzu Myśliborskim.
W województwie Zachodnoiopomorskim , w malowniczej gminie Barlinek.
Nazwę Jezioro Barlineckie wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Berlinchener See

 
położenie geograficzne - 52°58'49″N 15°12'45″E


Jest położone na wysokości 57,0m nad poziomem morza i jego wody zaliczane są ( w oparciu o przeprowadzone w 2001 roku badania) do II klasy czystości.
Powierzchnia zwierciadła wody, według różnych źródeł wynosi około 160 ha. Średnia głębokość jeziora to ponad 7 m, a w najgłębszych miejscach dochodzi do 18 m.

 Państwo Polska
Lokalizacja Pojezierze Myśliborskie

Wymiary 3,770 × 2,500 km
Głębokość • średnia - 7,1m • maksymalna - 18m
Objętość 18579,8 tys. m³ [1]

Rzeki wypływające Młynówka
Miejscowości nadbrzeżne Barlinek
Rodzaj jeziora przepływowe

 Tereny okalające jezioro są malownicze i bardzo urozmaicone. Jezioro leży wśród wielu pagórków , porośniętych lasami, które na dodatek poprzecinane są głębokimi jarami. To jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny urok okolicy. Brzegi jeziora w wielu miejscach to prawdziwe urwiska, choć w wielu miejscach łagodne, obfitujące w dzikie plaże, przechodzące w przybrzeżne płycizny. W niektórych miejscach jeziora natrafić można na bardzo duże spadki głębokości, tuż przy samym brzegu. Dno jeziora częściowo pokryte jest różnorodnymi gatunkami roślinności zanurzonej, natomiast brzegi porośnięte są grażelami i trzciną. Płycizny dość gęsto porośnięte są doskonałym miejscem na tarliska występujących w jeziorze ryb. Pewnie ze względu na czystość wody i charakterystykę tego jeziora, rybostan jest bardzo bogaty. Można tu spotkać takie gatunki jak: płocie, leszcze, wzdręgi, ukleje, liny, karpie, amury, okonie, szczupaki, węgorze, sumy i sandacze. 
Niektóre z tych gatunków osiągają, jak na krajowe warunki niespotykane wymiary, co czyni to jezioro bardzo atrakcyjnym pod względem wędkarskim.

 Z całą pewnością stan tego jeziora jest w znacznym stopniu zasługą opiekującego się nim Koła Nr 1 w Barlinku i dzierżawcy, którym jest Z.O. P.Z.W w Gorzowie Wielkopolskim. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania środków pływających z silnikiem spalinowym. Na dodatek z łodzi wolno łowić tylko od 1 maja do 30 października co w znacznym stopniu przyczynia się do niezaburzania spokoju podczas tarła poszczególnych gatunków.

Dodatkową atrakcją jeziora są znajdujące się na nim wyspy: Łabędzia, Sowia, Nadziei i Zielona, wokół których znajduje się wiele wypłyceń z urozmaiconym dnem co stanowi dodatkową atrakcje. Jezioro dodatkowo zasila kila cieków wodnych i liczne źródła, wśród których do najbardziej atrakcyjnego zaliczyć należy źródło o pięknej nazwę "Boży Dar" Położone jest ono na południowym brzegu, przy Polanie Lecha.
Na północno-zachodnim brzegu jeziora położone jest miasto Barlinek. Działa w nim klub żeglarski TKKF "Sztorm"
Posiada ono dużą, dobrze zagospodarowaną plażę z kąpieliskiem i ośrodkiem sportów wodnych. Można bez problemu korzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego. Działa też Ośrodek P.A.M. posiadający domki campingowe, choć i w samym miasteczku wynajęcie kwatery nie stanowi żadnego problemu. Nad jeziorem znajduje się również Rybaczówka tamtejszego koła wędkarskiego, która w swojej działalności prócz dbania o czystość jeziora, organizuje różne spotkania, jak i imprezy wędkarskie.

 Dodatkową atrakcją okolicy jest zielony szlak pieszy, który prowadzi malowniczymi ścieżkami wokoło jeziora Barlineckiego. Drugi tym razem czerwony prowadzi z Barlinka przez Okunie i Moczydło do wsi Lipy. Samo jezioro leży Na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Narodowego

 

 

          jurcys (Jurek Borus)

       

          autor zdjęć "fitnesska 01"

 

Tematy do dyskusji: JEZIORO BARLINECKIE

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką