JEZIORO BINOWSKIE (ZACHODNOPOMORSKIE)

2010-03-10 21:11

 

 

Jezioro Binowskie (niem. Binower See )
 

 

 

Jego wymiary to 1,3 x 0,73 km.
Jego powierzchnia 52,4 ha.
Głębokość:
średnia - 5,5 m.
maksymalna - 9,4 m.
 

 

 

 

Jezioro bezodpływowe położone na malowniczym Pobrzeżu Szczecińskim w 
zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie
Pyrzycko-Stargardzkiej w Puszczy Bukowej i jest, a raczej było jednym z
najchętniej odwiedzanych jezior w naszym regionie.

 

 


 

 

 

Jezioro Binowskie leży za zachód od wsi Binowo, w bezpośrednim sąsiedztwie pola golfowego co stanowi dodatkową atrakcje tego akwenu, jednak nie koniecznie dobrze wpływa na jego stan. Mówię tu o częstych spadkach poziomu wody, co moim i wielu zdaniem ma ścisły związek ze zraszaniem wyżej wspomnianego pola golfistów. Z powierzchni jaką zajmuje zbiornik, czyli 52,4 ha, aż 1,7 ha zajmuje roślinność wynurzona, to też spinnigowanie w tych miejscach jest odrobinę utrudnione. Brzegi od zachodu suche i zalesione, od północnego wschodu częściowo podmokłe, zarastające trzciną i szuwarami, dlatego dojście w wielu miejscach do linii brzegowej jest wprost niemożliwe. Dlatego odwiedzającym zalecałbym zaopatrzenie się w jakiś sprzęt pływający, choćby ponton. (nadal obowiązuje zakaz używania silników spalinowych) 

 

 


 

 

 

Nad jeziorem w czasach jego świetności funkcjonowały dobrze prosperujące ośrodki wypoczynkowe, które dysponowały własnym sprzętem. Występuje tu bogata flora i fauna i dawniej zaliczane było do I stopnia czystości, posiadało idealnie czystą wodę, w której występowały bardzo rzadkie gatunki roślin. Rosła tu m.in. jezierza giętka, przesiąkra okołkowa i brzeżyca jednokwiatowa. kiedyś nawet planowano tu stworzenie rezerwatu przyrody, jednak jak to często bywa na planach się skończyło. 
 

 

 

 

Dno porośnięte jest ramienicą a duże glony osiadłe na dnie, tworzą rozległe łąki, które zaliczane do najpiękniejszych w kraju. Jezioro kiedyś słynęło z obfitości wielu gatunków ryb, w dużych ilościach żyły tu raki, co świadczyło o czystości tego jeziora.. Jezioro mimo swojego zubożenia spowodowanego ogromną presją, nie tyle wędkarzy co kłusowników, jak i złą gospodarką, w dalszym ciągu stanowi smakowity kąsek dla amatorów wędkowania.

 

 

 

Nadal występuje tu wiele gatunków ryb, chociażby szczupak, lin, karasie, leszcz, trafiają się karpie i choć prawdziwą rzadkością jest węgorz, to też można się z nim tu spotkać. O drobnicy typu płoć czy okoń nie będę się rozpisywał, bo na szczęście tych ryb jest jeszcze pod dostatkiem i tu amatorzy lekkich spławikowych patyków mają swoje pięć minut. Bardzo smutną sprawą jest to że na skutek coraz bardziej postępującym zanieczyszczeniem wody, wyginęły (pewnie nieodwracalnie) takie ryby jak sieja i sielawa, które stanowiły największą atrakcje tego akwenu..

 

 


 

 

 

Do dyspozycji chętnych na dłuższy pobyt są domki letniskowe, jak również pola namiotowe. Cała okolica zapewnia znakomity wypoczynek, a i jej mieszkańcy stanowią bardzo gościnną społeczność, szczególnie ludzie starsi bardzo chętnie udzielają informacji dotyczących jeziora, z rozrzewnieniem opowiadając o latach jego świetności.
 

 

 

 

Położone jest 40,5 m. n. p. m.
Położenie geograficzne 53*18'39"N 14*38'12"E
 

 

 

                  jurcys (Jurek Borus)

 

 

 

 


Wyświetl większą mapę

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką