Jezioro DRAWSKO

2010-08-13 12:30

 

Jezioro Drawskie jest jednym z największych jezior w Polsce położone na pojezierzy Drawskim dojazd do jeziora trasą Wałcz - Czaplinek. Położone między Czaplinkiem na wschodzie Siemczynem na zachodzie i Kluczewem na północy, dojazd do jeziora bardzo dogodny, atutem jeziora są liczne wyspy, urozmaicona linia brzegowa jeziora często porośnięta roślinnością wynurzoną taką jak trzcina pospolita. Atutem to także wyspa Bielawa która ma powierzchnię 79.5 hektara jest zarazem jedną z największych wysp śródlądowych w Polsce.

Jezioro Drawskie ma powierzchnię 1871 hektarów rozpiętość jeziora północ - południe to 11 kilometrów, wschód - zachód 7 kilometrów, długość linii brzegowej wynosi 75 kilometrów. Na jeziorze znajduje się 12 wysp maksymalna głębokość jeziora to 83 metr, średnia głębokość 18 metrów. Woda jeziora Drawskiego jest bardzo czysta i ma odcień koloru szmaragdowego

Jednak największym atutem jeziora Drawskiego są liczne zatoki których jest czternaście pierwszą z nich jest Zatoka Chmielewska w południowej części jeziora, ,niewielka zatoka porośniętą trzciną, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy spotkamy tu wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru jak i drapieżniki Zatoka Chmielewska zwana jest też jako Magistracka maksymalna głębokość zatoki dochodzi do 30 metrów.

Drugą zatoką jeziora Drawskiego jest zatoka Henrykowska zwana też Siemczyńską położona jest w zachodniej części jeziora, wąska długa przypominająca Fiord obok wioska Siemczyno wspaniałe miejsce dla wędkarzy jak i dla większych jednostek pływających typu jacht ,obok kąpielisko niestrzeżone są tu też dwie wysepki o wdzięcznych nazwach Lelum i Polelum maksymalna głębokość zatoki dochodzi do 30 metrów.

 

 


 

Następną z zatok jeziora Drawskiego jest zatoka Kwiatkowska położona jest w zachodniej części jeziora jest zatoką krótszą od zatoki Henrykowskiej ,ale bardziej dostępna mimo małej szerokości ,przy zachodniej części zatoki Ośrodek wczasowy jest tu kąpielisko i duża przystań dla jednostek pływających.

Czwartą z kolei jest zatoka Rękawicka położona jest w zachodniej części jeziora, jest to niewielka zatoka ma charakterystyczny kształt, na północnym brzegu zatoki dogodne miejsce do cumowania, ale też dobre miejsce dla wędkarzy. Piątą z kolei zatoką jeziora Drawskiego jest zatoka Harcerska, mała zatoka o brzegach piaszczystych nie zawsze odwiedzana, ale jest dobrym miejscem dla wędkarzy, dlatego że jest miejscem spokojnym a i rybę ładną można tu złowić ,jest tu półwysep Gardno gdzie cumują jednostki pływające typu jachty.

Następną z zatok jest zatoka Rzepowska znajduje się ona w zachodniej części jeziora niedaleko wieś Rzepowo, z zatoki Rzepowskiej wypływa rzeka Drawa, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy, maksymalna głębokość zatoki prawie 15 metrów, warta jest odwiedzin. Następną z kolei a siódmą zatoką jest Owcza zwana też Uraz od miejscowości opodal położonej jest zatoką małą ale głębokością podobna do Rzepowskiej, chętnie odwiedzana przez wędkarzy ze względu na cisze. Jej wysokie zbocza nie pozwalają na cumowanie jednostek pływających, a nie każdy wędkarz lubi sąsiedztwo, lubi spokój głębokość zatoki dochodzi do 20 metrów.

Zatoka Kluczewska zwana też Północną leży w północnej części jeziora Drawskiego jest wąska ma około 3 kilometrów długości, maksymalna głębokość zatoki do 17 metrów, dogodny dojazd do zatoki od wioski Uraz warta odwiedzenia przez wędkarzy. Następną zatoką jeziora Drawskie jest zatoka Cicha inaczej zwana też Spokojna położona jest we wschodniej części jeziora osłonięta od wiatrów wysepką, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy jest zatoką dość płytką można do niej dojechać od strony Starego Drawska głębokość w zatoce do 10 metrów jest tam usytuowana wyspa o nazwie Bobrowa.

Kolejną z zatok jest zatoka Drahimska położona blisko Starego Drawska jest zatoką dość głęboką miejscami dochodzącą do 40 metrów, połączona ciekiem wodnym z jeziorem Zerdno, bardzo dobre miejsce dla wędkarzy, dno zatoki jest piaszczyste wiele kładek wędkarskich .

Zatoka Ptasia położona jest w wschodniej części jeziora Drawskiego ,jest wspaniałym miejscem dla wędkarzy, zarośnięta trzciną na ogół panuje tu spokój i cisza położona blisko Nowego Drawska, głębokość średnia w granicach 5 metrów mieści się tu też wyspa o nazwie Żurawia.

Pozostałe zatoki są zatokami typu turystycznego, liczne ośrodki wczasowe, bardzo rozbudowana baza turystyczna liczne plaże, choć tu właśnie jest najgłębsze miejsce jeziora Drawskiego, obok właśnie tych zatok głębokość wynosi 83.0 metra. Miejscowi wędkarze przekonani są, że w jeziorze znaleźć można głęboczki 100 metrowe. Jezioro Drawskie jest drugim po jeziorze Hańcza co do głębokości w Polsce.

 

 


 

Jezioro Drawskie jest bogate w rybę, można tu złowić większość ryb słodkowodnych i to dość dużych okazów, począwszy od płoci, okoni, dużych linów o wadze od 1do 2 kilogramów, szczupaków o wadze często dochodzącej do 10 - 12 kilogramów, leszcze dochodzą tu do wagi ponad 6.0 kilogramów. Leszcze w granicach 2,5 do 3,5 kg są na porządku dziennym, często można złowić ładnego węgorza, wzdręgę, karasia w miejscach mulistych. W zatokach występuje tu ładny lin, miętus oraz karp jednym słowem jezioro Drawskie jest warte odwiedzin, a bez ryby się nie wraca. Zimą trafiają się miętusy, sieje.

Na grube pasiaki poluje się głównie przy górkach podwodnych. Najlepsze są niewielkie, ale twarde – żwirowe lub kamieniste – wypłycenia, ze szczytami znajdującymi się 8-10 m pod wodą. Tu może uderzyć również duży szczupak.

Białoryb łowi się albo na stokach przybrzeżnych, albo na krańcach wszelkich wypłyceń. Dobre są grube przynęty – ziarna zbóż, czerwone robaki, makaron, kostki ziemniaków. Pamiętajmy, że jezioro Drawskie należy do największych jezior w Polsce i warunki na jeziorze zmienić mogą się w mgnieniu oka. Tak więc zawsze dbajmy o bezpieczeństwo na łodzi. GPS na pewno przyda się w szukaniu i oznaczaniu interesujących łowisk.

Informacje dodatkowe:• Informacja o regulaminie połowu:Wędkowanie jest dozwolone z brzegu jak i łodzi po wykupieniu pozwolenia.

Adres: Właścicielem jeziora jest AWRSP. Akwen dzierżawi Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku.

Kontakt: Gospodarstwo Rybackie - Czaplinek Sp. z o.o. ul Jeziorna 34/2.

Opłaty: Pozwolenia można kupić przy ul. Jeziornej 34/2 lub w stanicy PZW, ul. Jeziorna 14. Łódki można wypożyczyć w stanicy bądź w którymś z ośrodków wypoczynkowych.

             "Mikołaj Wegnerowicz"
           

             zdjęcia jeziora: Tomasz Kargul
 

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką