Jezioro LUBIE

2011-05-08 16:11

 

LUBIE jezioro położone w woj, ZACHODNIOPOMORSKIM, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec. Jezioro znajduje się na obszarze trzech mezoregionów: Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Wałeckim i zachodnia zatoka na Równinie Drawskiej. Nazwę Lubie wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Gross Lübbe-See.

 

 

 

Jest to przepiękny i i najdłuższy, bo posiadający ponad 14 km.długości rynnę akwen, położony na Pojezierzu Drawskim. Leży niespełna pięć km. na południowy wschód od Drawska Pomorskiego. Jego punktami odniesienia są trzy również malownicze miejscowości, położone nad jego brzegami. Są to Lubieszewo, Gudowo i Karwice. Jego wielkość, a jest to powierzchnia przekraczająca 1439 ha. sytuuje go na trzecim miejscu wśród jezior Pojezierza Drawskiego. Położone jest na wysokości 95,5 m. n.p.m. a jego głębokość dochodzi miejscami do około 46 m.

 

  

 

Jezioro posiada bardzo urozmaiconą linie brzegową. Możemy na nim znaleźć mnóstwo urozmaiconych kształtów i wielkości piaszczystych zatoczek. Tworzone są przez liczne mniejsze i większe półwyspy, z których dwa największe to Ostry Róg i Półwysep Mrówkowo. Ich położenie i wielkość, a wcinają się dość głęboko w toń jeziora, tworzy znaczne przewężenie, mniej więcej w jego połowie. Jest również kilka przepięknych, klifowych urwisk, z których rozpościera się niezapomniany widok pełnej panoramy jeziora.

 

 

Dodatkową atrakcją jeziora jest położone na nim pięć wysepek. Są to Wyspa Rybaki, Sołtysia, Ptaszyniec, Kamieniec i jedną choć wcale nie najbrzydsza, wysepka bez nazwy. Dojście do jeziora jest najlepsze od strony północnej. Od strony południowej ciągną się bogate w runo i przepastne lasy, tworzące Bory Karwickie. Jest to co prawda teren wojskowy, jednak poligon zaczyna się właściwie parę km. w głąb lądu i dlatego dostęp do południowych brzegów nie jest zabroniony. Jedyna baza turystyczna w tym rejonie to położony w miejscowości Karwice ośrodek wojskowy. Jest to w pełni zagospodarowani i dobrze wyposażony ośrodek turystyczny. Posiada plaże, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i pomosty, jednak raczej nie dostępny dla osób cywilnych.

 

 

  

 

Wracając do północnej strony jeziora to poza wieloma dzikimi, piaszczystymi plażami znajdującymi się w licznych zatoczkach, jest to najbardziej zagospodarowana strefa. Znajduje się tu wiele w pełni wyposażonych ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych i pół namiotowych. Przewodzą w tym miejscowości takie jak Gudowo i Lubieszewo. Znajdują się tu liczne pomosty i wypożyczalnie sprzętu pływającego i dobrze wyposażone miejsca do noclegu. Jezioro jest również bardzo atrakcyjne dla amatorów wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Cieszy się powodzeniem u żeglarzy, miłośników windsurfingu a także uprawiających narciarstwo wodne. Jest jeziorem na którym nie zabronione jest używanie silników motorowych, dlatego też widok skutera wodnego nie jest tu rzadkością.

 

 


 

 

Przez jezioro przepływa rzeka Drawa i bez wątpienia stanowi ona sama w sobie najpiękniejszy szlak kajakowy na Pojezierzu Drawskim. Szlak nazwany imieniem kś. Kardynała Karola Wojtyły stanowi nie lada atrakcje. W jego najbliższym otoczeniu znajduje się mnóstwo ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Położone są na jego brzegach liczne, przygotowane miejsca umożliwiające zatrzymanie na wypoczynek, czy nocleg. Ze spływów tych korzystają liczne zorganizowane grupy, jak i osoby prywatne. Dodatkową atrakcją jest malowniczo położony szlak rowerowy, którego długość przekracza 50 km i pozwala nam cieszyć się prawdziwym pięknem natury.

 

  

Jezioro co najważniejsze jest akwenem bardzo atrakcyjnym pod względem wędkarskim. Można tu spotkać wszystkie jeziorne gatunki ryb. Występujące tu w dużych ilościach i duże ryby drapieżne, czyniąc to jezioro prawdziwym eldorado dla spinningistów. Złowić tu można dorodnego szczupaka, sandacza , czy przepięknego okonia. Jezioro to ze względu na swoją głębokość i czystość może się poszczycić takimi gatunkami ryb jak sieja czy sielawa. Dzięki zróżnicowanemu brzegowi, wielu malowniczym zatoczką i dużą populacją gatunków, każdy znajdzie swój wymarzony zakątek i złowi wyśnioną rybę.

 

 

Do ciekawostek tego jeziora należy zaliczyć pewną anomalie magnetyczną. Dzięki niej pomiędzy końcami zachodnim i wschodnim mamy do czynienia ze znaczną, bo przekraczającym 20 cm. różnicą poziomów. Zjawisko to jest bardzo rzadkim i jako jedyne na Pojezierzu Drawskim ma miejsce na jeziorze LUBIE. Drugą ciekawostką jest wg. badań z 1998 i 1999 potwierdzenie występowania w jeziorze Lubie populacje reliktowych gatunków polodowcowych drobnych skorupiaków Mysis oculata v. relicta i Pallasea quadrispinosa.

 

 

 

 

 


Administratorem wód jeziora jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie "Złocieniec" sp. z o.o. Pozwolenie umożliwiające wędkowanie można nabyć w siedzibie Gospodarstwo Rybackie w Złocieńcu. Koszt całosezonowego pozwolenia na spinningowanie z łodzi to nieznacznie ponad 100 zł. 

 

 

Każdy tu znajdzie coś dla siebie, polecam i zapraszam...


                             

 

                                        jurcys (Jurek Borus)
 

Tematy do dyskusji: Jezioro LUBIE

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką