JEZIORO REJOWICKIE

2011-07-31 11:08


   
Jezioro Rejowickie - położenie na mapie
15.25392 E 53.85089 N
współrzędne GPS (geograficzne) Jeziora Rejowickiego

 

 
Państwo Polska
Lokalizacja Równina Gryficka
Powierzchnia 163,8 – 220 ha
Wymiary 15 × 0,35 km
Objętość 4,6 mln m³
Wysokość lustra 21,9 m n.p.m.
Rzeki zasilające Rega, Gardominka
Rzeki wypływające Rega
Miejscowości nadbrzeżne Smolęcin
Rodzaj jeziora przepływowe

 

 
Jest to utworzony w 1926 roku sztuczny zbiornik, którego w początkowym przeznaczeniem miało być spiętrzenie wód Regi. Spiętrzenie tych wód miało służyć do zasilania małej elektrowni wodnej "Rejowice" położonej w (ZEW Płoty) (Moc elektrowni Rejowice wynosi 1,7 MW, a pracują w niej turbiny Francisa. Średnia produkcja roczna elektrowni wynosi 5 060 MWh) Drugim celem jaki chciano osiągnąć dzięki temu zbiornikowi to wyrównanie odpływów wody z jeziora Lisowskiego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie określa jezioro jako sztuczny zbiornik wodny Rejowice. Natomiast w 2006 roku Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych określiła akwen jako jezioro.

 

 
Jezioro Rejowickie położone jest na Równinie Gryfickiej W województwie zachodniopomorskim i gospodarzą mu dwie gminy. Gmina Gryfice i gmina Płoty. Jest jeziorem retencyjnym, przepływowym położonym na rzece Redze. Zwierciadło wody według różnych źródeł ma powierzchnie od 163,8 ha. do 220 ha. Natomiast sama szerokość w różnych miejscach waha się od 250 m. do nawet 350 m. Głębokość od 2 do nawet 35 metrów. Jezioro to nosi również różne nazwy i tak wśród nich należy wymienić takie jak: Rejowice, Rejowiec, Rejowicki Zbiornik Wodny, Jezioro Zaporowe, Zapora Lubińska. Jego umiejscowieniem jest dolina rzeczna położona wśród kilku wzniesień, z których należy wymienić najwyższe. Są to: położone na wschodnim brzegu, na wysokości 57,6 m n.p.m. wzniesienie Koścież, które jest najwyższym z wzniesień. Na zachodnim brzegu znajduje się natomiast wzniesienie zwane Wiatrogórą i leży na wysokości 49,2 m n.p.m.

 

 
Całkowita pojemność tego zbiornika, jeziora wynosi w przybliżeniu 4,6 mln m³, przy czym pojemność użytkowa to 1,2 mln m³. Zasięg cofki jaki udało się dzięki temu zabiegowi osiągnąć, czyli piętrzeniu wody wynosi około 15 km. w górę rzeki. Maksymalna wysokość piętrzenia wody wynosi 22,08 m. Gospodarzem, a więc zarządzającym i zarazem dbającym o stan jeziora jest SP/ZZMiUW Szczecin. Można tam znaleźć wiele ciekawych miejsc nadających się na zasiadkę wędkarską. Tym bardziej że jezioro bogate jest w wiele gatunków ryb. Gatunkami dominującymi jest jak na większości naszych jezior: płoć, okoń europejski i szczupak. Jednak to nie wszystkie gatunki z jakimi możemy się spotkać na tym zbiorniku. Do pozostałych gatunków tam występujących zaliczyć należy takie ryby jak: jaź, leszcz, karaś złocisty, ukleja, węgorz europejski, amur, karp, lin, krąp, sum europejski, sandacz. Z opowieści mieszkającej tam i wędkującej ludności dowiedzieć się można o naprawdę sporych okazach, wyłowionych z jeziora. choćby o ponad 20 kg karpiach czy podobnej wagi sumach. Wystarczy tylko tam dojechać i spróbować swoich sił.

 

 
W okół jezioro powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, w których prym wiodą wszelkiego rodzaju gospodarstwa agroturystyczne. Posiadają ode bogate zaplecze. Wyposażone są w sprzed pływający, zaplecze wypoczynkowo - kompielowe a co najważniejsze to fakt cen umownych. Chociaż i te ustalone odgórnie nie odstraszają swoją wysokością. Należy tu jeszcze wspomnieć o możliwości udziału w organizowanych tam spływach kajakowych, czy choćby w przejażdżkach konnych.


                           

                                jurcys (Jurek Borus) 

Tematy do dyskusji: JEZIORO REJOWICKIE

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką