Jezioro SIECINO

2011-05-11 13:11


Jezioro SIECINO w woj. ZACHODNIOPOMORSKIMKolejne pięknie urokliwe i mogące poszczycić się wyjątkowo czystą wodą, jezioro Pojezierza Drawskiego. Akwen o powierzchni liczącej 7,43 km² może poszczycić się przejrzystymi wodami o głębokości dochodzącej do 48 m. Zaliczanymi do pierwszej klasy czystości i jednego z najczystszych zbiorników w Polsce. Położone jest nieopodal, bo zaledwie niecałe 10 km. od miejscowości Złocieniec i w całości leży na obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro to położone jest na wysokości 128,2 m n.p.m., a jego wymiary to długość 7,4 szerokość 2,4 km. Jest to jezioro rynnowe, położone południkowo a przepływa przez nie i jednocześnie je zasila rzeka Rakoń.

 

 

 
 

Nad brzegami jeziora położone są takie miejscowości jak Siecino, Cieszyno, Chlebowo i mała osada zwana Słowiankami. Na samym jeziorze znajdują się dwie duże i malownicze wyspy: większa Ostrów o powierzchni prawie 30 ha. i mniejsza Kępa o powierzchni 18 ha. Między większą czyli Ostrówką a lądem jest sztucznie usypana grobla, która łączy wyspę ze stałym lądem. Cechą charakterystyczną, jak dla większości Drawskich jezior jest bogato ukształtowana linia brzegowa. W większości dojście do jeziora nie jest skomplikowane i można dzięki temu znaleźć wiele piaszczystych, urokliwych i dzikich zatoczek.

 

 

 
 

 

Czystość wody i bogactwo fauny i flory w połączeniu z pięknym ukształtowaniem jeziora stanowi nie lada gratkę dla turystów. To dla nich właśnie, szczególnie na południowej części jeziora, w okolicach Cieszyna i na wyspie Ostrów usadowiło się wiele ośrodków turystycznych. Nie brakuje również pól namiotowych i gospodarstw o charakterze agroturystycznym. Ośrodki wyposażone są w potrzebny do wypoczynku sprzęt turystyczny i pływający.Dla miłośników czynnego wypoczynku wokół jeziora powstał w znacznej części na starym nasypie kolejowym, niebieski szlak rowerowy o długości 38,9 km. Urzeka on pięknem niepowtarzalnych widoków i daje możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

 

 

 


Ze względu na czystość wody jezioro jest szczególnie atrakcyjne dla płetwonurków i dostarcza wielu niezapomnianych przygód. Istnieje nawet nad jeziorem możliwość wyposażenia niezbędnego do nurkowania sprzętu. Organizowane są również różne konkursy związane z nurkowaniem. Na jeziorze nie wolno używać łodzi z silnikami motorowymi, jednak miłośników żeglarstwa i pływających na deskach może to jedynie cieszyć.

 

 

 
 

Czystość i głębokość jeziora sprzyja rozwojowi wielu gatunkom ryb. Spotkać tu można wszystkie jeziorne ryby a ich wielkość i liczebność ucieszy każdego wędkarza. Wokół ogólnie dostępnych brzegów każdy może sobie znaleźć ustronne, ciche miejsce, w którym ze spokojem będzie mógł oddać się swojej pasji. Znaleźć nad brzegiem można również wiele przystosowanych do wędkarstwa pomostów. W jeziorze spotkać można naprawdę wyjątkowej wielkości szczególnie ryby drapieżne, takie jak okoń czy szczupak. Pozwolenie uprawniające do wędkowania można nabyć w siedzibie Gospodarstwa Rybackiego w Złocieńcu, a jego koszt tak jak w przypadku pozostałych drawskich jezior jest podobny. Spinningowanie z łodzi to koszt nieznacznie przekraczający 100 zł. 

 

 

 
 

Polecam to jezioro i życzę wielu niezapomnianych wrażeń i życiowych ryb...
                       jurcys (Jurek Borus)
 

Tematy do dyskusji: Jezioro SIECINO

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką