JEZIORO RESKO GÓRNE

2010-09-18 12:38

 

JEZIORO 

RESKO GÓRNE - Na mapach: 53°40'36″N 15°57'55″E

 

  

Swoją obecną nazwę przyjęło dopiero 1948 roku zmieniając urzędowo poprzednią niemiecką nazwę jeziora "Ritziger See" Jezioro położone jest w malowniczej gminie Połczyn Zdrój, na Pojezierzu Drawskim w powiecie świdwińskim.
 

 

Jest to kolejne piękne jezioro woj. Zachodniopomorkiego. Jego powierzchnia to według różnych źródeł to 50,7 ha. do 50,89 ha. Nie jest zbyt głębokim jeziorem, maksymalnie dochodzi do 5 m, a objętość tego zbiornika wyliczono na 1358,4 tyś. m sześciennych. Jest według danych RZGW Szczecin zaliczane to typologii jezior linowo - szczupakowych, jednak według danych UMiG w Połczynie Zdroju, jest to jezioro sandaczowe.

 

 


 

 

Państwo Polska
Lokalizacja Pojezierze Drawskie
Wymiary 1,7 × 0,5 km
Wysokość lustra 144,8 m n.p.m.
Miejscowości nadbrzeżne Stare Resko, Kapice


Badania które przeprowadzono w jeziorze Resko Górne w 1994 roku pozwoliły zaliczyć wody jeziora do III klasy czystości oraz III kategorii podatności na degradacje biologiczną.
 

 

Wschodnia część jeziora to przede wszystkim ulokowane w sąsiedztwie osiedle Stare Resko. To tam znajduje się przeuroczy stary dworek o nazwie "50 Dębów. Jest on dość praktycznie rozbudowanym ośrodkiem wypoczynkowym. Do wynajęcia w nim są dobrze urządzone pokoje gościnne. Ośrodek posiada własne salę konferencyjne, jak i parking. Na północno - zachodnim brzegu położona jest wieś Kapice. Natomiast w pobliżu północnego brzegu, w samym sąsiedztwie jeziora przebiega droga powiatowa Gawroniec - Bierzwica. Ciekawostką tego jeziora jest również znajdujący się na półwyspie, zabytkowy park w Starym Resku gdzie możemy podziwiać dużą ilość głazów narzutowych.

 

 


 

 

Z północnego brzegu jeziora wypływa niewielki ciek wodny, nazywany Dopływem jeziora Resko Górne i nieopodal łączy się on z początkowym biegiem rzeki Rega i biegnie dalej na zachód. Jest też inna wersja związana z tym ciekiem. Mówi ona że to z Reska Górnego wypływa rzeka Rega i to właśnie ona łączy się z Dopływem północnym. Dominującymi gatunkami ryb jakie możemy spotkać w jeziorze są: płoć, leszcz, okoń i szczupak. Można w nim złowić również sandacza i węgorza ( przynajmniej tak podaje regionalny zarząd gospodarki)
 

 

Wody Reska Górnego administrowane są przez RZGW w Szczecinie. Zarząd ten utworzył na jeziorze obwód rybacki w skład którego wchodzi jeszcze jezioro Klęcickie, wraz z wodami i ciekami łączącymi te jeziora z rzeką Regą. Rzeczywistym gospodarzem wód jeziora jest spółka "Przedsiębiorstwo Rybackie 'Złocieniec" To ono właściwie dba o wody jeziora. Prowadzi na nim gospodarkę rybacką, polegającą na zarybianiu i "kontrolowanych" odłowach. Spółka ta w 2003 roku utworzyła na jeziorze łowisko specjalne i za łowienie na jeziorze pobiera stosowne opłaty...
                       jurcys (Jurek Borus) 

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką