RZEKA PŁONIA (SZCZECIN - ZACHODNIOPOMORSKIE)

2010-03-10 21:18


Rzeka Płonia przepływa przez pólnocno - zachodnią część Polski, a swój początek bierze ze źródła położonego na wysokości 48 m n.p.m.w okolicach Barlinka na Pojezierzu Myśliborskim aby po przepłynięciu 72,6 km na wysokości 1 m n.p.m. połączyć się z wodami Jeziora Dąbie.

 współrzędne 53°24'08″N 14°39'22″E 
długość 72,6 km
powierzchnia zlewni 1171,2 km²
średni spadek 0,6 ‰
średni przepływ przy ujściu 4,5 m³/s.

 W 1949 niemiecką nazwę rzeki "Plone" zmieniono urzędowo na Płonia i nazwa ta obowiązuje do dzisiaj. Jej największymi dopływami są: Strzelica,Kanał,Młyński,Rudzianka,Gowienica,Niedzwiedzianka, Miedwinka, Ostrowica i Stróżewski Rów. Średni spadek 0,6 %, średni przepływ przy ujściu 4,5 m³/s. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu rzeki wynosi ok. 1,5 m. Płonia w Jezierzycach. W górnym jej biegu znajduje się Kanał Płoński, który jest 5 km. uregulowanym odcinkiem zaczynającym się w jeziorze Płoń i ciągnie się do jeziora Miedwie.

 

 

W okolicach wsi Okucica przyjmuje wody od lewego brzegu Kanału Młyńskiego, a następnie po 3,5 km przepływa przez jezioro Miedwie. Na południu przepływa w okolicach ujęcia wody pitnej dla Szczecina przez jeziora Żelewsko i Płonno, oraz wieś Kołbacz. Wpływając na teren Szcecina rzeka przepływa przez Jezierzyce, gdzie tworzy dwa stawy Cysterski i Klasztorny, a następnie przez Park Leśny w Strudzę. Po minięciu krajowej 3 w kierunku stacji kolejowej Szczecin - Dąbie, przepływa przez osiedle i wpada do jeziora Dąbie.

 Rzeka ze względu na swój niepowtarzalny krajobraz jest świetnym miejscem na spływy kajakowe, jest też dość atrakcyjna dla wędkarzy, szczególnie w dolnym biegu, poniżej jeziora Miedwie. Występowała w niej kiedyś dość duża populacja szczupaka. Do dziś trafiają się w niej klenie, jazie i węgorze, a ponoć można w niej również trafić suma. Co niektórzy wędkarze mogą pochwalić się złapanym właśnie w tej rzece pstrągiem potokowym.

 

 

Natomiast u samego ujścia rzeki do jeziora Dąbie, na wysokości bazy rybackiej częstym zjawiskiem jest wpływanie dużych ławic dorodnych okoni za drobnicą, wpływają na płytką w tym miejscu rzekę i stanowią nie lada ucztę dla miłośników spiningu.


             jurcys (Jurek Borus)  

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką