ZIARNA

ZIARNA ZAWSZE DOBRE

ZIARNA ZAWSZE DOBRE

  Jednymi z najczęściej stosowanych przynęt naturalnych są różnego rodzaju ziarna. Są łatwe w przygotwaniu i kuszą na dodatek ryby swoimi walorami smakowymi. W poławianiu ryb na ziarna sytuacja zmieniła się radykalnie w momencie kiedy zaczęły sie pojawiać już gotowe do użycia przetwory ziaren...

PRZYNĘTY

PRZYNĘTY OGÓLNIE

PRZYNĘTY OGÓLNIE

    Przynęty sztuczne to cały szereg wabików używanych najczęściej w metodzie spinningowej służących do połowu ryb drapieżnych, choć przy ich użyciu zdarzają się przypadki przyłowu ryb spokojnego żeru. Najogólniej można by je podzielić na przynęty gumowe, czyli ripery i...

ROBIMY KULKI

ROBIMY KULKI

ROBIMY KULKI

  Kulki proteinowe dostępne są w każdym sklepie wędkarskim a ich cena wcale nie jest wysoka. Dlaczego więc wielu wytrawnych karpiarzy trudzi się robiąc je samemu? Dlatego gdyż kulki ze sklepu, z masowej produkcji zawsze będą gorsze od tych które sami dopieścimy w naszej...

PIJAWKI

PIJAWKI !!!

PIJAWKI !!!

Pijawka (Hirudinea) należy do podgromady zwierząt wodnych z typu pierścienic, włączona do nadgromady siodełkowców (Clitelllata). Ciało wydłużone i robakowate lub owalne i silnie spłaszczone, wyraźnie segmentowe. W wodzie pływają wprawiając ciało w ruch falisty, natomiast po dnie, czy lądzie...Najkrócej przynęty to wszystko to na co łowimy, czym możemy sprowokować rybę do współpracy i dzielimy je na dwie podstawowe kategorie, czyli przynęty naturalne i sztuczne.

 

-Przynęty naturalne, to wszystko co zakładamy na haczyk i czym kusimy rybę.
 

-Przynęty sztuczne, czyli to wszystko co mocujemy na końcu żyłki lub linki zamiast haczyka.
 

 

Naturalne przynęty ogólnie możemy podzielić na żywe i tu mówimy między innymi o rosówkach, robakach czerwonych, białych i pince, o pijawkach, ochotce, ślimakach, krewetkach i oczywiście żywcu, żywej rybce, którą stosujemy na ryby drapieżne.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

Również naturalnymi przynętami szczególnie na ryby niedrapieżne, choć zdarzają się przypadki łowienia i tych innych są również różnego rodzaju ziarna, takie jak np: kukurydza, groch, pęczak, fasola i pszenica, czy łubin, jak również kulki proteinowe. Często łowimy na różnego rodzaju ciasta, jak również na sam chleb, czy ziemniaki. Do ciast dodajemy często różnego rodzaju substancji zapachowych zwanych atraktorami, czy też dla skuteczniejszego wabienia ryb naturalnych barwników.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

Podstawową zaletą naszych przynęt powinna być, a właściwie jest wymagana bezwzględna świeżość wszystkich produktów, jak i wszelkiej maści robali. Ponieważ dla ryby bardzo istotny jest nie tylko smak, z którym ma do czynienia dopiero na końcu brania. Zwabić skutecznie może ją także kolor, zapach i wielkość podanej przynęty, więc warto o tym pamiętać. Naprawdę warto poświęcić wiele uwagi w doborze tych parametrów, jeżeli chcemy liczyć na częste brania i dobrą współpracę ryb.

 

 

Jeżeli chodzi o przynęty sztuczne to są one stosowane w takich metodach, jak spinnig, troling, muszkarstwo, czy też na przemian z naturalnymi w metodzie podlodowej. Najprościej można byłoby je podzielić na blaszki obrotowe i wahadłowe czy różnej maści woblery. Od paru lat hitem w poławianiu ryb drapieżnych stały się tzw. przynęty miękkie, gumowe twistery i rippery osadzane na specjalnych główkach dzigowych. Produkowane są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach a ich praca w wodzie do złudzenia naśladuje ruchy żywych rybek, żab czy raków. Produkowane są specjalnie do nich zapachowe żele, które jeszcze w większym stopniu podnoszą ich skuteczność.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 

W wędkarstwie morskim oprócz już wymienionych stosuje się jeszcze różnych kształtów, kolorów i ciężarów przynęty zwane pilkerami, czy równie gotowych zestawów, systemików i przywieszek morskich. Zastosowanie mają również różnego rodzaju zapachowe atraktory. To samo dotyczy wędkarstwa podlodowego, w którym oprócz przynęt naturalnych i niektórych wymienionych powyżej, największym powodzeniem cieszą się różnorodne mormyszki.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 

Wszystkie wymienione zabawki w znacznym stopniu zmieniły nasze wędkarstwo. Do lamusa odchodzą niehumanitarne połowy na żywca, czy trupka. Najważniejsze że bardzo często łowienie z zastosowaniem sztucznych przynęt, szczególnie wspomnianych wcześniej twisterów, ripperów i woblerów okazuje się o wiele skuteczniejszym, Dającym nieporównywalnie większą możliwość przeczesania olbrzymich obszarów łowiska, co przy starych tradycyjnych metodach było niemożliwe...
 

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką