JEZIORO MIEDWIE

2010-07-01 12:44

 

Jezioro MIEDWIE zaliczane do typu sielawowo leszczowego, ( niemiecka nazwa Madusee) położone jest w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego a dokładniej na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Nazwa jeziora ma swoje korzenie słowiańskie , pochodzi od słowa "med" i oznacza "miód". Obecną nazwę Miedwie wprowadzono w roku 1949 i obowiązuje do dzisiaj. 

 

 
Jezioro Miedwie jest piątym co do wielkości jeziorem w kraju i drugim po jeziorze Dąbie w województwie Zachodniopomorskim. Położone jest na wysokości 14 m n.p.m.


Powierzchnia 3500 ha
Wymiary 15,5 × 3,2 km
Głębokość 43,8 m


Współrzędne: 53°17'00″N 14°54'20″E


Linia brzegowa jeziora ma długość 39 km, przy czym maksymalna szerokość to 3,2 km. Przez jezioro Miedwie przepływa rzeka Płonia, oraz kilka większych cieków takich jak: Ostrowica, Miedwinka, Gowienica Miedwiańska i Rów Kurowski. Brzegi jeziora nie są porośnięte lasami a w południowej części znajdują się tereny bagniste co uniemożliwia w tym rejonie dojście do linii brzegowej.Jezioro spełnia bardzo ważną rolę, ponieważ w okolicach Żelewa znajduje się ujęcie pitnej wody dla mieszkańców miasta Szczecina.

 

 
Jezioro w obecnej formie to fragment dawnego akwenu "zastoiska Pyrzyckiego, które było nagromadzeniem się wód topniejącego lądolodu. Zalewisko to w połowie XVIII wieku na skutek zarządzenia melioracyjnego zmniejszyło się o blisko 580 h, przy czym poziom wody obniżył się o prawie 2,5 m. W wyniku tych zmian powstały połączone rzeką Płonią trzy nowe jeziorka: Będgoszcz, Zaborsko i Żelewko. W roku 1989 doszło do zniszczenia progu na ujściu rzeki Płoni co spowodowało kolejne obniżenie poziomu wody o kolejne 36 cm.
 

 
Ciekawostką związaną z tym jeziorem jest fakt że podczas II wojny światowej Niemcy zbudowali tam wyrzutnię torpedową i warsztaty torpedowe pracujące na potrzeby Luftwaffe,. Natomiast na wschodnim brzegu w Kluczewie do 1993 roku istniała baza lotnicza Armii Czerwonej, która w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu zanieczyszczeń jeziora.


Jezioro Miedwie jest bardzo atrakcyjnym akwenem pod względem turystycznym. Znajduje się nad nim wiele ośrodków wypoczynkowych, wyposażonych w wypożyczalnie sprzętu wodnego i porządnie zagospodarowane kąpieliska. Wśród nich należy wymienić choćby kąpielisko Morzyczyn, Kunowo, Wierzchląd czy Koszewo. Godne polecenia jest również położone nad bagnami kąpielisko Turze w gminie Pyrzyce. Natomiast Miedwiecko jest najbliżej położonym kąpieliskiem od stacji kolejowej Morzyczyn i dla niezmotoryzowanych najbardziej osiągalne.

 

 
Oprócz swoich wspaniałych walorów turystycznych jezioro to również jest bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Kilkanaście lat temu pływał w nim taki gatunek ryby jak słynna sieja miedwiańska (gatunek atochtoniczny). W chwili obecnej można tu zapolować na szczupaka, sandacza czy okonia. Łowione są w nim poza tym takie gatunki ryb jak: sielawa, węgorz, jaź,lin, krąp płoć i leszcz. Znajdą tu swoje miejsce na zasiadkę prawdziwi zwolennicy karpiowania, bo i tą rybę można tu poławiać.
 

 Biorąc po uwagę fakt że prawie w każdym zakątku jeziora znajdują się ośrodki mające wypożyczalnie sprzętu pływającego, możemy spokojnie powiedzieć że jezioro jest gościnnym rajem dla wędkujących turystów. Każdy zakątek wielkiej wody może nas i cieszyć swoim pięknem i zasobnością.


Wspomnieć należy że jezioro jest zamieszkane przez wiele wspaniałych gatunków ptactwa wodnego, wśród którego na szczególną uwagę zasługuje wąsatka. Żyją w nim również skorupiaki, które poza Miedwiem można spotkać w Skandynawii, w czystych wodach alpejskich i niech to przekona wątpiących w czystość i bogactwo wód jeziora Miedwie...

 

                jurcys (Jurek Borus)
  

Temat: JEZIORO MIEDWIE

Nie znaleziono żadnych komentarzy.

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką