JEZIORO WOŚWIN

2010-09-18 16:36

 

 

 

JEZIORO WOŚWIN - Na mapach: 53°32'30″N 15°24'26″E
 

 

Jezioro położone jest na Pojezierzu Ińskim w woj. Zachodniopomorskim i jest największym jeziorem w dorzeczu rzeki Regi. Leży w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, w dorzeczu Uklei. Znajduje się dokładnie pomiędzy miejscowościami Węgorzyno i Dobra. Jest jednym z największych jezior Pojezierza Ińskiego.

 

 


 

 

Kroniki podają że w poszczególnych latach jezioro to posiadało różne nazwy i tak choćby w roku 1284 nosiło nazwę "Woswin", 1780 "Wotschwin-See". Do końca II wojny światowej nosiło nazwę "Wothschwien-See jednak dopiero w 1964 roku na polskich mapach zaczęło istnieć jako 'Woswin"
W 2000 roku po przeprowadzonych badaniach, wody tego jeziora oceniono na II klasę czystości i otrzymało II kategorię podatności na degradacje biologiczną. Przy czym jego wody są mało podatne na zakwitanie.
 

 

Państwo Polska
Lokalizacja Pojezierze Ińskie
Objętość 75 840,8 tys. m³
Wysokość lustra 78,9 m n.p.m.
Rzeki zasilające Ukleja
Rzeki wypływające Ukleja
Rodzaj jeziora rynnowe

 

 


 

 

Jest to jezioro zaliczane do typu leszczowego. Jego powierzchnia wynosi ogółem 810 h. Szacowana długość to aż 9,5 km a szerokość dochodzi do 2 km. Imponująca jest całkowita długość linii brzegowej, która wynosi 25,8 km. Wynika z tego że jest to jezioro mocno wydłużone a oś podłużna przebiega z kierunku północno-zachodniego na południowy-wschód. Jezioro to posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Znajduję się tu wiele zatoczek, jest też jeden dłuższy, znajdujący się w południowo-wschodniej części jeziora półwysep. Zróżnicowana jest równie głębokość akwenu. W najgłębszych miejscach jest to nawet 28 m., jednak średnia głębokość to około 4,3 m. Dno jeziora jest również zróżnicowane pod względem podłoża. Przechodzi od piaszczystego po miejscami muliste, co jest rzeczą istotną dla niektórych występujących tu gatunków ryb.
 

 

Skoro o rybach mowa to jezioro to jest bogate w takie gatunki ryb jak: szczupak czy okoń i trafiają się tu naprawdę bardzo dorodne okazy. Można tu łowić duże liny, nie rzadko trafi się węgorz czy duży leszcz i płoć. Karpiarze też znajdą tu godnego przeciwnika. Dodatkowo w jeziorze występują takie gatunki ryb jak: miętus, karaś, krąp, krasnopiórka czy ukleja. Można tu spotkać również takie gatunki jak sieja i sielawa co najlepiej świadczy o czystości wód tego jeziora. Dno w wielu miejscach jest pagórkowate, co samo mówi gdzie należy się zaczaić na prawdziwe okazy. Oczywiście jak na większości jezior najlepszym okresem na poławianie dużych okazów, szczególnie drapieżnych jest wiosna i jesień. Choć i latem nie brakuje atrakcji, choćby i tych rekreacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnąć można oczywiście łowiąc ze środków pływających. Dlatego nie bez znaczenia jest fakt, że wokoło jeziora jest kilka ośrodków wypoczynkowych i oczywiście wypożyczalni tego sprzętu. 

 

 


 

 

Jezioro to jest również bogate w roślinność. Występują tu choćby takie rośliny jak rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, ramienica, mech zdrojek czy w końcu grążel żółty. Ogólnie roślinność wynurzona zajmuje około 60 h lustra wody. Wokół jeziora z wyjątkiem niektórych miejsc znajduje się pas szerokości do 5 m, który składa się przeważnie z pospolitej trzciny. Dodatkowo leżący w Ińskim Parku Krajobrazowym Woświn został objęty obszarem specjalnej ochrony i stał się Ostoją Ińską ptaków.
 

 

Przez jezioro przepływa rzeka ukleja, która stanowi połączenie z jeziorem Mielno, jak również z innymi jeziorami znajdującymi się wzdłuż jej biegu. W południowo zachodniej części znajduje się jeszcze mały ciek, jeszcze nie nazwany. W pobliżu jeziora położone są takie wioski Oświno, Trzebawie czy Cieszyno. Krajobraz wokół jeziora stanowią przeważnie łąki, lasy i pola uprawne.

 

 


 

 

Administratorem wód Woświna jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Utworzył on obwód rybacki, który obejmuje wody Woświna wraz z odcinkiem Uklei od Woświna do jeziora Mielno, a także wody dopływu spod Wielenia do Woświna. Natomiast dzierżawcą jeziora jest obecnie Gospodarstwo Rybackie "Ińsko" Prowadzi ono od kilu lat regularne zarybianie jeziora, w szczególności szczupakiem i kroczkiem lina. Prowadzi ono również sprzedaż zezwoleń umożliwiających wędkowanie na tym akwenie. Zezwolenia takie można nabyć bezpośrednio w ich siedzibie znajdującej się Ińsku przy ul. Przybrzeżnej 8, jak i w sklepach wędkarskich na terenie Stargardu Szczecińskiego i Szczecina. Na terenie jeziora wędkowanie jest dozwolone przez cały rok, włącznie z łowieniem z pod lodu. Wędkowanie z łodzi natomiast dopuszczalne jest od 1 czerwca do 15 listopada.

 

 

 

                  jurcys (Jurek Borus)
 

Tematy do dyskusji: JEZIORO WOŚWIN

Data: 2011-07-16

Dodał: perdek

Tytuł: Jezioro Woświn

jurcys Z całym szacunkiem ale widać że nie masz pojęcia o rybach w Woświnie, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd bo przyjeżdzają i się pużniej tylko w....ą

Data: 2011-07-21

Dodał: jurcys

Tytuł: Re:Jezioro Woświn

Z całą pewnością znasz zasoby jeziora lepiej niż ja. Dlatego będę wdzięczny jeżeli zamiast opisu nastroi wędkarzy, podpowiesz mi jakie faktycznie ryby tam obecnie pływają. Opisując łowisko zawsze dodatkowo posiłkuje się materiałami z różnych przewodników. Dlatego łatwo o rozbieżności. Osobiście próbowałem tam w maju złowić szczupaka, jednak z zerowym skutkiem.
Pozdrawiam

Wyszukiwanie

Kontakty

Jurek Borus

           

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
www.wedkarstwotv.pl
tekst alternatywny


       

nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką
nazwa która pojawi się w chmurce po najechaniu myszką